Arkusze spawalnicze

Wyświetlanie wszystkich wyników: 4

Arkusze spawalnicze o szerokości 140 cm i grubości 0.4mm

Arkusze spawalnicze z folii ScreenFlex mają zaledwie 0.4 mm grubości i 1400 mm szerokości. Pomimo, że materiał ma niewielką grubość filtruje promieniowanie świetlne równie skutecznie jak pasy spawalnicze o grubości 1 mm a także lamele spawalnicze o grubości 2 mm. Poziom ochrony przed promieniowaniem ultrafioletowym UV i podczerwonym IR wynosi 99,998%.

arkusze spawalnicze PCV

Jakie zadanie spełniają arkusze spawalnicze?

Podstawową funkcją jaką pełnią arkusze spawalnicze jest ochrona osób przebywających w pobliżu stanowiska spawalniczego przed szkodliwym dla życia a także zdrowia promieniowaniem świetlnym UV i IR emitowanym przez łuk spawalniczy. Zaznaczmy od razu, że przegrody spawalnicze z folii PCV nie chronią spawaczy! Spawacz jest chroniony przez specjalistyczną odzież ochronną. Osłony spawalnicze nie znajdują się pomiędzy łukiem a spawaczem tylko odgradzają stanowisko spawalnicze od otoczenia.

Jak arkusz spawalniczy filtruje promieniowanie łuku spawalniczego?

Folia została zaprojektowana z myślą o jak najlepszej ochronie przed promieniowaniem podczerwonym a także ultrafioletowym. Ponadto jej zadaniem jest tłumienie jaskrawych rozbłysków spawalniczych. Specjalne stabilizatory wchodzące w skład materiału sprawiają, że arkusze folii spawalniczej zatrzymują 99,998% szkodliwego promieniowania. Około 90% promieniowania świetlnego pochłaniane jest przez wykonaną z arkuszy przegrodę spawalniczą.  Niecałe 10% promieni światła emitowanych podczas spawania łukowego odbija się od przegrody w stronę spawacza.

Cztery poziomy przezroczystości jakie mają arkusze spawalnicze

Arkusze spawalnicze 1400×0.4 mm należą do wąskiej grupy produktów które po pierwsze cechują się przezroczystością, po drugie filtrują promieniowanie świetlne. Zarówno niewidzialne (podczerwone – IR, ultrafioletowe – UV) jak i widzialne (niebieskie). Rozróżniamy cztery stopnie transparentności arkuszy foliowych PCV. Każdy z nich oznacza się innym kolorem:

  • Czerwone – arkusze o największym stopniu przezroczystości.
  • Brązowe – arkusze o wysokiej przezroczystości.
  • Zielone – arkusze o średnim poziomie przezroczystości.
  • Ciemnozielone – arkusze matowe o najniższym stopniu przezroczystości.

Czerwony arkusz spawalniczy – zastosowanie

Materiał o dużym stopniu przezroczystości umożliwia bezproblemową obserwację wnętrza stanowiska spawalniczego. Nawet jeżeli wnętrze nie jest rozświetlane przez łuk spawalniczy. Dlatego też arkusze czerwonej folii spawalniczej stosuje się do budowy ścian wejściowych na stanowiska spawalnicze.

Brązowy i zielony arkusz folii spawalniczej – przeznaczenie

Arkusze brązowe a także zielone mają średni stopień przezroczystości, dlatego też doskonale sprawdzają się jako ekrany spawalnicze lub ściany boczne, wygradzające stanowiska pracy spawaczy. Zapewniają komfortową obserwację wnętrza stanowiska i jednocześnie dobrze tłumią jaskrawe światło emitowane przez łuk spawalniczy.

Matowe arkusze spawalnicze – gdzie najlepiej je mocować?

Folie ciemnozielone o matowej powierzchni zaleca się stosować na przegrody PCV pomiędzy sąsiadującymi stanowiskami spawalniczymi. W ten sposób zapewnia się duży komfort pracy spawaczom, którzy wzajemnie się nie oślepiają. Arkusze matowe bardzo mocno tłumią rozbłyski świetlne. Ponadto praktycznie uniemożliwiają obserwację wnętrza boksu jeżeli nie jest ono rozświetlane przez światło łuku spawalniczego.

Oznakowanie arkuszy folii spawalniczej zgodnie z normą ISO 25980

arkusze spawalnicze-oznakowanie zgodnie z ISO 25980

Wszystkie folie spawalnicze nie tylko folia arkuszowa muszą być trwale oznakowane, w sposób umożliwiający identyfikację materiału nawet bez opakowania. Folia spełniająca wymogi normy spawalniczej powinna mieć wytłoczony lub nadrukowany trwale numer normy spawalniczej, z którą jest zgodna, miesiąc i rok produkcji a także nazwę producenta lub dystrybutora.

Właściwości arkuszy spawalniczych

Arkusze PCV cechują się odpornością na warunki atmosferyczne. Oznacza to, że przegrody doskonale sprawdzają się zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz pomieszczeń. Można je zatem zabierać do wygradzania stanowisk spawalniczych podczas pracy w terenie. Materiał jest odporny na działanie środków chemicznych jak alkohole i ich pochodne, związki tlenowe, aminy a także słabe kwasy. Arkusze spawalnicze mają szeroki zakres temperatur w jakim zachowują swoje właściwości mechaniczne a także fizyczne od -15°C do +50°C. W praktyce oznacza to, że przegrody spawalnicze z arkuszy PCV stosuje się niemalże w każdych warunkach a także w wielu gałęziach przemysłu.