Lamele spawalnicze

Wyświetlanie wszystkich wyników: 4

Grube lamele spawalnicze PCV

Lamele spawalnicze to najgrubszy materiał foliowy o właściwościach filtrujących promieniowanie świetlne emitowane przez łuk spawalniczy. Z pewnością jego największa zaletą jest przezroczystość a co za tym idzie możliwość obserwacji stanowiska spawalniczego z zewnątrz. Poprawia to nie tylko poziom bezpieczeństwa osób przebywających w otoczeniu boksu ale także samego spawacza.

Jakie funkcje spełniają lamele spawalnicze?

Przede wszystkim tłumią szkodliwe promieniowanie świetlne:

  • widzialne (niebieskie)
  • niewidzialne (podczerwone i ultrafioletowe)

Wysoki poziom ochrony jaki zapewniają lamele spawalnicze zapobiega naświetlaniu oczu, poparzeniom rogówki, spojówki a także poparzeniom skóry.

Kolejną zaletą jaka cechuje lamele spawalnicze jest możliwość zatrzymywania rozżarzonych odprysków spawalniczych a także iskier tworzących się podczas prac szlifierskich. Grubość folii w przypadku lameli spawalniczych wynosi aż 2 mm. To w połączeniu z topliwością a także trudnopalnością materiału sprawia, że roztopione odpryskujące cząsteczki metalu odbijają się od przegrody PCV. Dzięki temu nie przedostają się po za wygrodzone stanowisko i nie stanowią zagrożenia pożarowego. Stosując przegrody spawalnicze minimalizujemy także ryzyko poparzeń pracowników odpryskami spawalniczym.

Trudnopalne lamele spawalnicze

Przegrody PCV wykonane z lameli spawalniczych nawet podczas bezpośredniego oddziaływania na nie płomieni nie płoną. Materiał topi się, intensywnie dymi ale nie płonie i nie kapie płonącymi kroplami. W chwili, gdy płomień przestanie mieć bezpośredni kontakt z przegrodą spawalniczą lamele samoczynnie gasną (przestają się topić) w czasie krótszym niż 3 sekundy. Odpowiednio zaprojektowany skład folii spawalniczych nie pozwala rozprzestrzeniać się pożarom, gdyż nie stanowi pożywki dla otwartego ognia. Palność materiału potwierdza uzyskany certyfikat palności folii spawalniczej DIN 53 438 T2.

Trudnopalnie lamele spawalnicze

Przezroczyste lamele spawalnicze w czterech kolorach

W ofercie handlowej dostępne są cztery wersje kolorystyczne lameli. Każda z barw oznaczy inny stopień przezroczystości folii spawalniczej:

  • czerwona – najbardziej przezroczysta
  • brązowa i zielona – folia lamelowa o średnim stopniu przezroczystości
  • ciemnozielona o matowej powierzchni – najmniej przezroczysta.

Lamele spawalnicze - warianty przezroczystości

Czerwone, gładkie lamele spawalnicze

W zależności od stopnia przezroczystości lamele mają różne zastosowanie. Osłony spawalnicze z czerwonych lameli doskonale sprawdzają się jako osłony wejściowe do boksów spawalniczych. Pozwalają na obserwację wnętrza stanowiska spawalniczego i unikanie wejście podczas, gdy trwa proces spawania.

Zielone i brązowe, gładkie lamele spawalnicze

Średni stopień przezroczystości folii spawalniczych pozwala na obserwację wnętrza stanowiska a jednocześnie tłumi w znacznym stopniu jaskrawe rozbłyski spawalnicze. Kurtyny spawalnicze z materiału o średnim poziomie przejrzystości dedykowane są do wygradzania ścian bocznych boksów. Doskonale sprawdza się w formie kurtyn stacjonarnych a także jako mobilne ekrany spawalnicze.

Ciemnozielona, matowa folia spawalnicza

Matowa powierzchnia połączona z ciemnozielonym (prawie czarnym) kolorem bardzo dobrze tłumi jaskrawe rozbłyski światła. Jest to jednak materiał o niewielkiej przezroczystości. Umożliwia zaledwie dostrzeżenie po drugiej strony ściany spawalniczej łuku elektrycznego. Gdy nie trwa proces spawalniczy z zewnątrz nie można obserwować wnętrza boksu. Lamele z tego materiału stosuje się do odgradzania sąsiadujących ze sobą stanowisk spawalniczych. Bardo dobry stopień tłumienia światła widzialnego zapobiega wzajemnemu oślepianiu się spawaczy pracujących obok siebie.

Lamele spawalnicze podobnie jak pasy spawalnicze a także zasłony spawalnicze i inne folie spełniające wymogi normy ISO 25980 chronią przed promieniowaniem podczerwony IR oraz ultrafioletowym UV w równym stopniu. Poziom ochrony przeciwpromiennej wynosi 99,998%