Kurtyny magazynowe

Wyświetlanie wszystkich wyników: 25

Co to są kurtyny magazynowe?

Kurtyny magazynowe to produkowane na wymiar przegrody z pasów foliowych lub arkuszy PCV. Najczęściej wykorzystuje się je do podziału powierzchni magazynowych na mniejsze sektory. Godnym uwagi jest fakt, że dzięki dobrym właściwościom izolacyjnym kurtyny magazynowe mogą oddzielać sekcje o różnych właściwościach mikroklimatycznych. Ponadto wykorzystuje się je jako kurtyny termiczne w bramach magazynowych. Zamontowane w otworze bramowym kurtyny do magazynu pomagają ograniczać straty ciepła a także redukować hałas. Ponadto chronią wnętrze magazynu przed opadami, wilgocią, kurzem czy pyłami.

Jak można podzielić kurtyny do magazynu?

Podział przegród magazynowych ze względu na sposób montażu oraz łączenie z innymi materiałami jak plandeki PCV

Stałe kurtyny magazynowe

Elastyczne przegrody PCV produkowane na konkretny wymiar. Montowane są do sufitów, nadproży lub stelaży na stałe. Wykonuje się z nich najczęściej kurtyny do bram lub ściany PCV przez które można przechodzić a także przejeżdżać wózkami paletowymi czy jezdniowymi. Bardzo dobrze sprawdzają się jako kotary oddalające od siebie ogrzewane i nieogrzewane części hali magazynowej. Dobór pasów PCV do kurtyny uzależniony jest nie tylko od środowiska pracy ale także od wysokości hali, intensywności ruchu towarowego oraz potrzeb termoizolacyjnych. Do wyboru jest nie tylko rodzaj pasów z podziałem na właściwości ale także rozmiar (grubość i szerokość). Ponadto przy projektowaniu kurtyny bierze się pod uwagę montaż pasów na zakładkę. Taki sposób zawieszania pasów w stacjonarnej kurtynie magazynowej zwiększa jej odporność mechaniczną oraz właściwości izolacyjne.

Stałe kurtyny magazynowe

Przesuwne przegrody magazynowe

Jeżeli w magazynie składowane są towary ponadgabarytowe a ich transport mógłby uszkodzić kurtynę możliwe jest zastosowanie systemu przesuwnego do kurtyn paskowych. Na czas przewożenia ładunku kurtyna magazynowa może być szybko zsunięta na bok i ponownie zasunięta po przejechaniu transportu. Zastosowanie systemu podwieszanego zmniejsza ryzyko uszkodzenia przegrody. Tym samym zwiększa żywotność kurtyny PCV. Kurtyny przesuwne od stałych różnią się w zasadzie tylko sposobem montażu. Wykorzystuje się do tego celu elementy systemu przesuwnego jak szyny nośne, wózki łożyskowe a także uchwyty ścienne lub sufitowe. Pozostałe wyposażenie kurtyny jak blachy mocujące i wieszaki grzebieniowe pozostają niezmienne.

Przesuwne przegrody magazynowe

Kurtyny przesuwne do magazyny na systemie MeVerti

Wyjątek w mocowaniu pasów stanowi system przesuwny MeVerti. Jest to najprościej mówiąc nożycowy system podwieszany, który działa na zasadzie pionowych żaluzji. Pasy montuje się bezpośrednio do składających się elementów systemu z pominięciem blach a także wieszaka grzebieniowego. Zaletą kurtyny magazynowych na systemie MeVerti jest możliwość odsłonięcia aż 90% światła otworu, Minusem jest możliwość zastosowania w nim tylko pasów o szerokości 300 mm.

Kurtyna magazynowa PCV z wydzieloną bramą paskową

Dzieląc duże powierzchnie magazynowe na sektory używa się zazwyczaj szerokich i grubych pasów PCV 400x4mm. Tworzą one ścianę izolacyjną o niskim współczynniku przewodzenia ciepła. Jest ona niepodatna na przeciągi a pasy zamocowane z zakładem na dwa lub trzy zęby zwiększają dodatkowo jej stabilność. Ciężkie pasy sprawiają, że przechodzenie przez przegrodę magazynową może być utrudnione. Dlatego też w dużych, stabilnych kurtynach magazynowych wydziela się fragmenty z lżejszych i węższych pasów. Przechodzenie przez nie i przejeżdżanie jest znacznie łatwiejsze. Aby dodatkowo ułatwić pracownikom a w tym operatorom wózków lokalizację  kurtyny bramowej jej skrajne pasy wykonuje się z pasów ostrzegawczych. Kolor skrajnych pasów jest najczęściej czerwony, pomarańczowy, żółty lub niebieski.

Kurtyna magazynowa z bramą paskową ze skrajnymi pasami w kolorze czerwonym

Podział hali plandeką i kurtyną magazynową

Dosyć często stosowanym rozwiązaniem zapewniającym podział hali magazynowej jest wykorzystanie plandeki. Wykonane z jednego kawałka materiału przegrody plandekowe zapewniają dosyć dobry poziom ograniczenia ruchu powietrza. A możliwość termicznego łączenia plandeki z przezroczystymi arkuszami foliowymi pozwala tworzyć ściany z oknami. Takie połączenie powala nie tylko na możliwość obserwacji sekcji znajdującej się za przegrodą z plandeki. To także dobry sposób na doświetlenie przegradzanych sekcji hali. W plandece można wydzielić bramę, która na czas transportu będzie rolowana do góry. Jest to jednak rozwiązanie rozszczelniające przegrodę i wymagające czasu na zwijanie i rozwijanie plandeki. Skuteczniejszym rozwiązaniem będzie połączenie ściany plandekowej z kurtyną magazynową z pasów PCV. Oznaczenie jej skrajnymi pasami ostrzegawczymi pozwoli na łatwą lokalizację światła przejścia. Natomiast pasy umożliwią intensywny ruch towarowy bez konieczności stałego rolowania plandeki w świetle przejazdu.

Ściana plandekowa połączona z kurtyną magazynową

Dlaczego warto zainwestować w kurtyny magazynowe?

  • szybki zwrot inwestycji w postaci oszczędności kosztów ponoszonych na energie cieplną, która uciekała przez bramę do magazynu
  • ochrona przed kurzem, pyłem i niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi
  • obniżanie poziomu uciążliwego hałasu o 35 dB
  • możliwość stosowania w magazynach spożywczych co potwierdzają przyznane certyfikaty i atest higieniczny
  • chronią wnętrze magazynu podczas, gdy brama segmentowa jest otwarta i jednocześnie pozwalają na przechodzenie i przewożenie ładunków
  • są elastyczne i wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne, dzięki czemu posłużą na lata
  • przegrody do magazynu są odporne na warunki atmosferyczne i nie starzeją się pod wpływem promieniowania słonecznego
  • kurtyny pasowe można montować wewnątrz jak i na zewnątrz pomieszczeń magazynowych
  • szeroki wachlarz właściwości folii wypełniającej kurtyny magazynowe pozwala na stosowanie ich w logistyce, magazynach chłodniczych, spożywczych, składach na halach produkcyjnych w niemalże każdej branży.