Kurtyny ochronne

Wyświetlanie wszystkich wyników: 21

Foliowe kurtyny ochronne

Kurtyny ochronne w zależności od folii PCV z jakiej zastały wykonane spełniają rożne funkcje. Ich główne przeznaczenie to przede wszystkim:

  • ochrona przed wnikaniem chłodnego i wilgotnego powietrza
  • filtrowanie promieniowania świetlnego emitowanego przez łuk spawalniczy
  • zatrzymywanie odprysków spawalniczych a także szlifierskich
  • ograniczanie rozprzestrzeniania się otwartego ognia
  • ochrona przed hałasem i redukcja natężenia dźwięku o 35 db
  • ograniczanie rozprzestrzeniania się bakterii, wirusów a także grzybów przenoszonych drogą kropelkową
  • osłona maszyn przed kurzem i innymi zanieczyszczeniami z zewnątrz.

Przegrody ochronne – rodzaje

Kurtyna ochronna do izolacji cieplnej obiektu

Ochrona przed wychłodzeniem obiektu w okresie jesienno-zimowym a także zapobieganie wnikaniu do wnętrza gorącego powietrza w lecie to jedna z podstawowych funkcji jakie spełniają kurtyny paskowe. Montowane najczęściej w bramach a także drzwiach przegrody PCV osłaniają światło otworu przed wymianą ciepłych i zimnych mas powietrza. Dodatkowo ograniczają przeciągi, i ochraniają wnętrze przed opadami, wiatrem, kurzem a także oparami i pyłami. Zwisające swobodnie pasy foliowe zamykają światło otworu a w momencie przechodzenia czy przejeżdżania swobodnie się rozchylają. Nie odsłaniają jednak całego światła bramy czy drzwi tylko fragment przez który transportowany jest ładunek. Po przejechaniu pasy w kurtynie ochronnej samoczynnie wracają do pierwotnej pozycji. W ten sposób zmniejszają do niezbędnego minimum stopień wychłodzenia budynku.

Kurtyny ochronne izolujące termicznie bramy przeładunkowe

Ekrany akustyczne – kurtyny chroniące przed hałasem

Kolejną funkcją jaką pełnią kurtyny ochronne jest wygradzanie stanowisk pracy maszyn. Po pierwsze osłaniają one maszyny a także ciągi technologiczne przed zanieczyszczeniami z zewnątrz. Po drugie stanowią barierę akustyczną osłaniającą otoczenie stanowiska przed hałasem generowanym przez urządzenie. Folia pasowa w kurtynach pochłania fale dźwiękowe. Dlatego też stosowanie kotar ochronnych do obudowy maszyn pozwala obniżyć poziom uciążliwego, permanentnego hałasu aż o 35 dB.

Kotary ochronne do obudowy maszyn

Parawany ochronne w spawalnictwie i obróbce metali

Emitowane przez łuk spawalniczy promieniowanie świetlne podczerwone a także ultrafioletowe to czynnik powodujący ryzyko poparzeń narządu wzroku i skóry. Osoby szczególnie narażone na działanie promieniowania to pracownicy niezwiązanie bezpośrednio ze spawaniem a przebywający w pobliżu stanowisk spawalniczych. Dlatego też woków miejsc pracy spawaczy rozstawia się specjalne parawany ochronne. Do ich produkcji używa się specjalistycznych folii spawalniczych, które mają zdolność filtrowania 99,998% promieniowania IR a także UV. Dodatkowo tłumią jaskrawe rozbłyski spawalnicze, umożliwiając w ten sposób krótkotrwałą obserwację stanowiska spawalniczego. Jeżeli grubość folii wynosi co najmniej 2 mm jak ma to miejsce np. przy lamelach spawalniczych przegrody chronią także przed rozżarzonymi odpryskami spawalniczym. Ich grubość pozwala także osłaniać otoczenie stanowisk mechanicznej obróbki metali. Lamele spawalnicze zatrzymują opiłki metali a także snopy iskier powstające podczas prac szlifierskich.

Parawany ochronne dla spawalnictwa

Opcjonalnie kurtyny do osłony otoczenia wokół stanowisk szlifierskich można wykonać z folii przezroczystej o właściwościach trudnopalnych. Pasy w kurtynie ochronnej zatrzymują odpryski szlifierskie, iskry itp. a dodatkowo zapobiegają rozprzestrzenianiu się ognia. Folia ognioodporna pod wpływem płomienia nie zapala się i nie kapie płonącymi kroplami. Topi się i intensywnie dymi. Jako, że nie stanowi pożywienia dla ognia potrafi zatrzymać rozprzestrzenianie się pożaru.

Kurtyny ochronne – antywirusowe ograniczające emisję drobnoustrojów

Epidemia Sars Cov-2 zmusiła osoby zarządzające placówkami medycznymi a także obiektami publicznymi do poszukiwania rozwiązań ograniczających rozprzestrzenianie się patogenów. I po raz kolejny potrzeba stała się matką wynalazku. Okazało się że kurtyny ochronne z folii antybakteryjnej a nawet folii standardowej są niezastąpionym orężem w walce z wirusami i bakteriami. Za ich pomocą wygradza się strefy czyste, wolne od drobnoustrojów. Służą do izolacji ciągów komunikacyjnych w placówkach zdrowia. Tworzy się z kurtyn PCV śluzy dekontaminacyjne. Oddziela się za ich pomocą także strefy i oddziały szpitalne na których przebywają osoby z chorobami zakaźnymi.

Antywirusowe kurtyny ochronne

Swoje zastosowanie znalazły też w obiektach handlowych i placówkach usługowych, gdzie pełnią rolę ekranów antywirusowych w kasach, recepcjach i innych punktach obsługi klientów.