Kurtyny specjalistyczne

Wyświetlanie wszystkich wyników: 8

Gdy niezbędne są właściwości antystatyczne czyli kurtyny specjalistyczne dla branży elektronicznej i zbrojeniowej

Kurtyny specjalistyczne o właściwościach antystatycznych, czyli takich, które zapobiegają gromadzeniu się na powierzchni przegrody ładunków elektrycznych. Materiał potrafi absorbować wilgoć z powietrza i utrzymywać ją na poziomie zapewniającym rozproszenie naładowanych ładunków. Dzięki temu podczas przechodzenia czy przewożenia ładunku pomimo ocierania się materiałów nie dochodzi do wyładowań elektrostatycznych. Dodatkowo kurtyna paskowa odgradza pomieszczenia lub sekcje hali o różnych warunkach mikroklimatycznych. Pozwala tym samym na utrzymanie optymalnej wilgotności w pomieszczeniu.

Dlaczego utrzymanie odpowiedniej wilgotności przez kurtyny antystatyczne ma tak duże znaczenie ?

Obiekt naładowany elektrycznie będzie oddawał swój ładunek elektryczny, gdy powietrze jest wilgotne. Tym samym zmniejszy się ryzyko wystąpienia nagłego wyładowania elektrostatycznego. W powietrzu o niskiej wilgotności ładunki niezrównoważone wyrównają różnicę pomiędzy sobą poprzez zetknięcie się z innym przewodnikiem. W powietrzu o wyższej wilgotności, cząsteczki wody umożliwią uwolnienie ładunku w mniej szkodliwy sposób. Pojedyncze cząsteczki wody mają znacznie większą przewodność niż otaczające je powietrze, a więc ładunek zostanie uwolniony do wody znajdującej się w powietrzu. Wyładowanie elektrostatyczne wciąż zachodzi, ale rozprasza się na niezliczone cząsteczki wody. Dzięki temu, póki wilgotność względna przekracza określony próg, nie występują duże ładunki.

Kurtyny specjalistyczne do serwerowni

Antystatyczne kurtyny specjalistyczne dla branży IT i elektronicznej a także zbrojeniowej.

Każdy proces produkcyjny powoduje nagromadzenie się elektryczności statycznej. Jednak problemem nie jest jej nagromadzenie a lokalizacja wyładowania. W produkcji elementów elektronicznych, w serwerowniach nawet najmniejsze wyładowanie elektrostatyczne może uszkodzić półprzewodniki i zniszczyć urządzenie. Podobnie ma się sytuacja w przypadku zakładów produkujących amunicję a także materiały wybuchowe. Jeden przeskok ładunków elektrostatycznych może doprowadzić do inicjacji zapłonu i potężnej eksplozji. Dlatego też oprócz stosowania podłogowych mat antystatycznych, uziemienia maszyn, blatów roboczych a nawet pracowników, koniecznością staje się odpowiednie zabezpieczenie wejść i bram. Dokonać tego można za pomocą kurtyn specjalistycznych o właściwościach antystatycznych.

Przegrody spożywcze czyli kurtyny specjalistyczne z folii antyinsektowej

Kurtyny specjalistyczne wykorzystuje się także w przetwórstwie mięsnym, warzyw i owoców. Właściwość odstraszające i unieszkodliwiające insekty to jednak nie jedyne zalety kurtyn spożywczych. Największą zaletą tego rodzaju przegród jest skład, który umożliwia ciągły kontakt żywnością. Potwierdzają to uzyskane certyfikaty i atesty PZH. Kurtyny spożywcze bardzo często mocuje się w stołówkach, restauracjach, barach a nawet sklepach spożywczych.

Kurtyny spożywcze

Jakie funkcje pełnią kurtyny spożywcze?

Podobnie jak standardowe kurtyny PCV pełnią funkcję izolacji cieplnej, pomieszczeń czy obiektów. Ograniczają hałas a także przeciągi oraz pomagają w utrzymaniu właściwej wilgotności powietrza. Kurtyny spożywcze dodatkowo odstraszają owady w tym muchy, komary, pająki, kleszcze, karaluchy a także świerszcze. Co ciekawe 100% komarów, które miały kontakt z folią spożywczą ginie. Środek biobójczy utrzymuje swoją aktywność przez 12 miesięcy od wyprodukowania kurtyny. Ponadto badaniami przeprowadzonymi w instytucie Pasteur dl Lille we Francji  udowodniono, że pomimo wysokiej skuteczności w zwalczaniu owadów materiał w kontakcie z ludzką skórą jest nietoksyczny.

Kurtyny specjalistyczne wykorzystywane do filtrowania promieniowania podczerwonego i ultrafioletowego

Zastosowanie kurtyn specjalistycznych jest znacznie szersze. Rozróżniamy jeszcze kurtyny antybakteryjne, trudnopalne, przeciwpromienne. Te ostatnie funkcjonują pod roboczą nazwą kurtyny spawalnicze. Filtrują one szkodliwe dla zdrowia promieniowanie podczerwone i ultrafioletowe emitowane przez łuk spawalniczy.

przegrody PCv spawalnicze zielone

Dodatkowo potrafią zatrzymywać odpryski spawalnicze, snopy iskier a także odpryski szlifierskie. Co jeszcze w nich specjalnego? Chociażby trudnopalność. Kurtyny specjalistyczne dla spawaczy nie ulegają zapłonowi pod wpływem otwartego ognia. Topią się ale nie kapią płonącymi kroplami i bardzo intensywnie dymią. Oprócz filtrowania promieniowania świetlnego to druga najważniejsza zaleta folii spawalniczych – hamowanie gwałtownie rozprzestrzeniających się pożarów o które nie trudno w środowisku pracy spawaczy i szlifierzy.