Ekrany spawalnicze

Wyświetlanie wszystkich wyników: 18

Ekrany spawalnicze

Ekrany spawalnicze to przegrody z folii PCV chroniące przed niebezpiecznymi dla zdrowia skutkami spawania a właściwie emitowanym przez łuk spawalniczy promieniowaniem świetlnym. Stelaże spawalnicze wykonuje się ze stali zabezpieczonej antykorozyjnie i wypełnia się folią spawalniczą, która filtruje 99,998% szkodliwych dla zdrowia promieni świetlnych. Ekrany spawalnicze występują w dwóch postaciach, a mianowicie jako ekrany mobilne lub parawany stacjonarne.

Jak działają ekrany spawalnicze?

Ekrany spawalnicze działają w taki sposób, że pochłaniają 90% szkodliwego promieniowania podczerwonego a także ultrafioletowego , które jest wytwarzane podczas spawania łukowego. Niecałe 10% promieniowania odbija z powrotem w kierunku spawacza.

Czy ekrany spawalnie chronią spawaczy?

Zasadniczo ekrany spawalnicze służą do ochrony przed promieniowaniem świetlnym otoczenia stanowisk spawalniczych. Spawacze wyposażeni są w indywidualną odzież ochronną, przyłbice spawalnicze, rękawice i specjalistyczne buty. Tym samym są chronieni w 100% przed promieniowaniem świetlnym a także promieniowaniem cieplnym jakie towarzyszą procesom spawalniczym. Po co zatem stosuje się ekrany spawalnicze?

Ekrany spawalnicze jako ochrona osób postronnych

Osłona otoczenia stanowisk spawalniczych to główne zadanie jakie spełniają ekrany spawalnicze. Ich głównym celem jest ochrona osób przebywających w pobliżu miejsca pracy spawacza a nie wyposażonych w specjalistyczną odzież ochronną. To właśnie ci ludzie najbardziej są narażenia na poparzenia skóry i urazy narządu wzroku spowodowanymi długotrwałą ekspozycją na promieniowanie świetlne, podczerwone (IR), ultrafioletowe (UV) a także niebieskie.

Czy parawany spawalnicze chronią przed odpryskami spawalniczymi?

Parawany spawalnicze wykonane z arkuszy i pasów spawalniczych nie przekraczają grubości 1mm dlatego też wykorzystuje się je wyłącznie do osłony przed szkodliwymi skutkami promieniowania świetlnego. Szersze zastosowanie mają ekrany spawalnicze wypełnione lamelami spawalniczymi o grubości 2mm. Oprócz filtracji fal świetlnych zatrzymują one snopy iskier powstające podczas mechanicznej obróbki metali (np. szlifowanie) zatrzymują także rozżarzone odpryski spawalnicze.

Jak ekrany spawalnicze reagują na ogień?

Folia spawalnicza wypełniająca przegrody zarówno mobilne jak i stacjonarne jest trudnopalna. W praktyce oznacza to że pod wpływem rozżarzonych odprysków czy otwartego ognia parawany spawalnicze nie płoną. Materiał się topi, dymi a co najważniejsze nie kapie płonącymi kroplami. Dzięki temu ekrany spawalnicze zapobiegają rozprzestrzenianiu się pożarów lub przynajmniej je spowalniają.

Zalety ekranów spawalniczych

 • ochrona przed promieniowaniem świetlnym a tym samym zmniejszenie liczby wypadków w pracy i absencji chorobowej
 • niewielkie rozmiary – możliwość składania ramion na czas, kiedy nie są używane
 • lekkie i przestawne – stalowa konstrukcja w stosunku do powierzchni ekranów jest lekka co ułatwia ich przestawianie a w przypadku ekranów mobilnych ich przesuwanie jest jeszcze łatwiejsze. Przegrody można wykorzystywać do osłony zarówno w halach produkcyjnych jak i podczas realizacji prac spawalniczych w terenie.
 • trwałość – zabezpieczenie antykorozyjne stelaża oraz zmodyfikowana konstrukcja ramion sprawia, że żywotność ekranów jest dużo większa. Dodatkowym atutem jest wysokiej jakości folia ScreenFlex
 • prosta konstrukcja – produkt został zaprojektowany tak bay bez użycia specjalistycznych narzędzi można go było samodzielnie szybko złożyć i zamontować wypełnienie.

Przed czym zapewniają ochronę parawany spawalnicze?

 • promieniowaniem UV or IR
 • jasnym światłem, które powstaje podczas spawania
 • iskrami i odpryskami metalu
 • poparzeniom oczu i skóry osób postronnych
 • pyłami i dymami spawalniczymi
 • hałasem

Ekrany spawalnicze Kiner Pascal Rywal – które wybrać?

W naszej ofercie stawiamy na osłony spawalnicze firmy Kiner. Dlaczego? Wieloletnie doświadczenie w branży spawalniczej pozwoliło na zweryfikowanie produktów wszystkich europejskich producentów. Bez wątpienia w ostatnich latach konstrukcje ekranów spawalniczych marki Kiner przewyższają konkurencję. Dobrze dopasowane elementy ułatwiają montaż kilka systemów mocowania folii pozwala dopasować ofertę idealnie do swoich potrzeb. Dodatkowym atutem jest poprawione mocowanie rozkładanych ramion bocznych w przegrodach mobilnych. W modelach oferowanych Przez firmę Pascal czy Rywal zauważyliśmy, że ciężar folii po rozłożeniu ramion sprawia, że nie trzymają one poziomu. Problem ten nie występuje w ekranach Kiner, nawet gdy wypełnienie stanowią ciężkie lamele spawalnicze 300x2mm.

Czy kolor wypełnienia ma wpływ na stopień ochrony przeciwpromiennej?

Ekrany spawalnicze dostępne są w czterech wersjach kolorystycznych

 • czerwone – duża przezroczystość
 • brązowe – średnia przezroczystość
 • zielone – średnia przezroczystość
 • ciemnozielone, matowe – mała przezroczystość

Bez względu na kolor folii każdy ekran spawalniczy w równym stopniu filtruje promieniowanie podczerwone IR a także ultrafioletowe UV – 99.998%. Rożnica polega na przezroczystości materiału, a co za tym idzie komfortem krótkotrwałego obserwowania procesu spawalniczego przez osłony spawalnicze. (Do obserwacji łuku spawalniczego służą specjalistyczne maski bądź przyłbice spawalnicze!)

Ekrany spawalnicze kolory wypełnień