Kurtyny spawalnicze

Wyświetlanie wszystkich wyników: 8

Jak powstają kurtyny spawalnicze?

Kurtyny spawalnicze produkuje się ze specjalistycznej folii PCV. W jej skład wchodzą specjalne plastyfikatory i absorbenty promieniowania świetlnego. Folia wykorzystywana do produkcji kurtyn spawalniczych najczęściej ma postać lameli o szerokości 300 mm a także pasów o szerokości 570 mm. Jednak folia to nie wszystko z czego składa się gotowa przegroda. Niezbędne są także okucia mocujące jak obejmy, blachy i listwy mocujące w zależności od rodzaju folii. Ponadto konieczne są stelaże do których przymocuje się przegrody spawalnicze. Opcjonalnie montaż można wykonać wykorzystując mocowanie do sufitu, nadproża lub skorzystać z mobilnych stelaży spawalniczych.

Parawany ochronne dla spawalnictwa

Funkcje jakie spełniają kurtyny spawalnicze

Podstawową funkcją jaką spełniają kurtyny spawalnicze jest osłona osób przebywających w otoczeniu stanowiska spawalniczego przed szkodliwymi dla zdrowia skutkami spawania łukiem elektrycznym. Mowa tu przede wszystkim o promieniowaniu podczerwonym a także ultrafioletowym. To właśnie ten zakres fal świetlnych może doprowadzić do poparzeń narządu wzroku a także skóry. Szczególnie u osób niewyposażonych w kombinezony ochronne i przyłbice jakimi dysponują wyłącznie spawacze. Dodatkowo przegrody spawalnicze tłumią promieniowanie widoczne, niebieskie, które także może prowadzić do uszczerbku na zdrowiu. Jaskrawe rozbłyski spawalnicze mogą doprowadzić do podrażnienia siatkówki – tzw. naświetlenie oczu.

Dodatkowo kurtyny z folii spawalniczych zapobiegają powstawaniu oparzeń roztopionymi cząsteczkami metalu, które odpryskują w trakcie łączenia metali za pomocą łuku elektrycznego. Gruba folia PCV zatrzymuje odpryski spawalnicze, szlifierskie a także snopy iskier powstające podczas obróbki metalu.

Trudnopalne kurtyny do spawalni

Kurtyny do spawalni wykonuje się folii, która oprócz właściwości filtrujących szkodliwe promieniowanie świetlne jest niepalna. Folia pod wpływem otwartego ognia nie ulega zapaleniu, nie płonie, nie kapie płonącymi kroplami. Topi się, i intensywnie dymi. Dzięki temu, że nie stanowi pożywienia dla ognia spowalnia rozprzestrzenianie się pożarów. Niepalność ma też wpływ na osłonę przed odpryskami spawalniczymi. Materiał palny pod wpływem rozżarzonych odprysków czy iskier ulega zapłonowi. Folia spawalnicza topi się a ewentualnie wypalone otwory samoczynnie się zasklepiają. Dlatego też kurtyny spawalnicze z folii PCV są tak chętnie stosowanymi przegrodami w spawalniach i szlifierniach.

W jakich kolorach dostępne są kurtyny spawalnicze?

Lamele spawalnicze - warianty przezroczystości

Kurtyny z folii spawalniczych dostępne są w czterech wariantach kolorystycznych. Każda barwa oznacza inny stopień przezroczystości materiału. Warto jednak od razu zaznaczyć, że bez względu na kolor spawalnicze kurtyny paskowe zarówno z folii matowej czerwonej, zielonej czy brązowej w różnym stopniu chronią przed promieniowaniem emitowanym przez łuk spawalniczy.

Czerwone kurtyny spawalnicze o największej przezroczystości

Kurtyny w kolorze czerwonym mają duża przezroczystość. Przez przegrodę można obserwować wnętrze stanowiska spawalniczego, nawet gdy nie trwa proces spawalniczy. Dlatego też parawany spawalnicze z wypełnieniem czerwonym zalecane są do stosowania w wejściach do boksów.  Kolejnym sposobem zastosowania lameli lub pasów czerwonych jest wypełnienie mobilnych ekranów spawalniczych. Duża przezroczystość zapewnia optymalny poziom bezpieczeństwa zarówno dla spawacza jak i osób przebywających w sąsiedztwie stanowiska pracy.

Brązowe i zielone kurtyny do spawalni

Średni poziom przezroczystości przypisywany jest do osłon spawalniczych w kolorze zielonym i brązowym. Podczas rozświetlania boksu przez światło łuku spawalniczego możliwa jest obserwacja wnętrza. Jeżeli światło gaśnie dostrzeżenie czegokolwiek za kurtyną spawalniczą jest niemożliwe. Przegrody z materiałów o średniej przezroczystości wykorzystuje się w ekranach mobilnych i przede wszystkim do budowy ścian bocznych stanowisk spawalniczych.

Matowe kurtyny spawalnicze i szlifierskie

Niska przezroczystość w praktyce uniemożliwia obserwację wnętrza boksu. Ledwie widoczny jest rozbłysk łuku spawalniczego. Dlatego też kurtyny spawalnicze z folii matowej, ciemnozielonej stosuje się do oddzielania od siebie stanowisk spawalniczych, które sąsiadują ze sobą. Zastosowanie kurtyn ciemnozielonych zapewnia optymalne warunki dla spawaczy, którzy nie oślepiają się wzajemnie jaskrawym światłem łuku spawalniczego.