Ściany spawalnicze

Wyświetlanie wszystkich wyników: 8

Przed czym chronią ściany spawalnicze?

Ściany spawalnicze to zarówno stacjonarne zbudowane na stelażach a także  mobilne przegrody PCV. Materiałem wypełniającym ściany jest przezroczysta folia spawalnicza w formie zasłon, arkuszy, pasów a także lameli spawalniczych. Bez względu na to z jakiej z czterech w/w folii wykonana jest ściana spawalnicza filtruje ona 99,998% szkodliwego dla zdrowia promieniowania emitowanego przez łuk spawalniczy. Przegroda spawalnicza z folii PCV chroni otoczenie stanowiska spawalnicze przed promieniowaniem świetlnym niebieskim, podczerwony a także ultrafioletowym.

Przed czym chronią ściany spawalnicze

Jakie funkcje spełniają ściany spawalnicze?

 • zapewniają ochronę osób postronnych, które nie są wyposażone w indywidualną odzież ochronną a przebywają w otoczeniu stanowiska spawalniczego. Chronią przed:
  • odpryskami spawalniczym
  • iskrami
  • promieniowaniem podczerwonym
  • promieniowaniem ultrafioletowym
  • światłem niebieskim (oślepiające rozbłyski)
 • spowalniają rozprzestrzenianie się pożarów. Specjalny proszek wchodzący w skład materiału sprawia, że ściany spawalnicze są trudnopalne. Pod wpływem ognia nie ulegają zapłonowi, topią się lecz nie kapią płonącymi kroplami. Nie stanowią pożywienia dla płomieni w związku z czym nie przyczyniają się do rozprzestrzeniania się ognia.

Ściana spawalnicza – czy kolor folii ma znaczenie?

Lamele spawalnicze - warianty przezroczystości

Nie zależnie od tego czy kurtyna zbudowana jest z pasów spawalniczych, lameli spawalniczych czy arkuszy zapewnia taki sam poziom ochrony przeciwpromiennej IR a także UV. Kolor folii spawalniczej również nie ma większego znaczenia. Wszystkie folie bez względu na barwę zapewniają filtrację promieniowania świetlnego na poziomie 99,998%. Na czym zatem polegają różnice? Folia czerwona cechuje się największym stopniem przezroczystości i przez ścianę można dostrzec wnętrze boksu spawalniczego. Dlatego też wykonuje się z folii czerwonych wejścia do stanowisk a także mobilne ekrany spawalnicze. Folie brązowe i zielone to materiał o średnim stopniu przezroczystości i doskonale sprawuje się do budowy ścian spawalniczych zewnętrznych. Ściany w kolorze ciemnozielonym matowym to najlepsze przegrody pomiędzy sąsiadującymi stanowiskami spawalniczymi. Niska przezroczystość zapewnia optymalne warunki dla pracujących obok siebie spawaczy. Nie oślepiają się oni wzajemnie rozbłyskami łuku spawalniczego.