Zasłony spawalnicze

Wyświetlanie wszystkich wyników: 8

Do czego służą zasłony spawalnicze?

Zasłony spawalnicze to produkowane z folii PCV przegrody spawalnicze stosowane do osłony otoczenia stanowisk spawalniczych przed szkodliwym dla zdrowia promieniowaniem świetlnym wytwarzanym przez łuk elektryczny. Pomimo niewielkiej grubości materiału (o,4mm) zasłony spawalnicze filtrują aż 99,998% promieniowania podczerwonego, ultrafioletowego a także niebieskiego.

Zasłony spawalnicze Kiner

Dlaczego zasłony spawalnicze nie chronią spawaczy?

Podstawowym zadaniem jakie mają spełniać zasłony jest ochrona osób niewyposażonych w kombinezony i przyłbice a przebywających w otoczeniu stanowiska spawalniczego. W odróżnieniu od tych osób spawaczy wyposaża się do pracy w specjalistyczny sprzęt ochrony indywidualnej. Przede wszystkim jest to kombinezon spawalniczy, fartuch, przyłbica lub maska a także rękawice i buty spawalnicze. Chronią one zarówno przed promieniowaniem łuku spawalniczego jak i odpryskami a także przed poparzeniami ciepłem wydzielanym podczas procesu spawalniczego.

Zasłony spawalnicze z folii niepalnej

Materiał z którego produkuje się zasłony spawalnicze jest trudnopalny kl. 1 zgodnie z normą EN ISO 25980:2014 a także DIN 53 438 T2. Co to oznacza w praktyce? Zasłona pod bezpośrednim wpływem płomienia nie zapala się a także nie kapie płonącymi kroplami. materiał zaczyna się topić i intensywnie dymić. Gdy ogień przestaje oddziaływać bezpośrednio na folię, ulega ona wówczas samoczynnemu wygaśnięciu w czasie do 3 sekund. To właśnie dzięki tej właściwości przegrody spawalnicze z zasłon arkuszowych zapobiegają rozprzestrzenianiu się pożarów. Nie stanowią pożywienia dla płomieni, więc hamują szybki rozwój pożaru dając czas na reakcję i bardziej skuteczną akcję gaśniczą.

Co to są kotary spawalnicze (firany spawalnicze)?

Kotary spawalnicze to nic innego jak pojedyncze zasłony połączone ze sobą w dłuższe przegrody PCV chroniące przed promieniowaniem IR a także UV. Każda zasłona Kiner w naszej ofercie wyposażona jest w napy zatrzaskowe po bokach. Z jednej strony są napy męskie z drugiej żeńskie. Dzięki temu zasłony (bez względu na kolor) można łączyć ze sobą szeregowo. Kilka zasłon połączonych ze sobą w ten sposób, tworzy długą kotarę spawalniczą. Łączenie wykonane jest z 2-3 cm zakładem, więc kotara nie ma prześwitów, przez które mogłoby się przedostawać szkodliwe dla zdrowia promieniowanie. Jeżeli firana spawalnicza zamontowana jest na rozpiętej stalowej linie czy rurze można ją śmiało zsuwać w całości bez obaw, że zasłony się rozłączą. Napy tworzą solidne połączenie, gwarantujące komfortowe użytkowanie kotary spawalniczej.

Kotary spawalnicze z połączanych zasłon

Jak rozpoznać, czy zasłony spawalnicze są oryginalne?

Jeżeli zasłony spawalnicze spełniają wymagania normy spawalniczej PN-EN ISO 25980:2014Zdrowie i bezpieczeństwo przy spawaniu i procesach pokrewnych — Przezroczyste zasłony spawalnicze, taśmy i ekrany do procesów spawania łukowego” to będą one oznakowane według wytycznych.

Jak oznakowane są zasłony spawalnicze?

  • Oznakowanie musi być trwałe np. wytłoczone.
  • Znacznik musi zawierać numer normy spawalniczej ISO 25980 a także datę produkcji oraz nazwę producenta lub dystrybutora.
  • Wielkość znaków nie może być mniejsza niż 10 mm, aby była czytelna.

Jaki kolor może mieć zasłona spawalnicza?

Zasadniczo rozróżniamy pięć kolorów zasłon spawalniczy. Transparentna (bezbarwna), czerwona, brązowa, zielona a także ciemnozielona o matowej powierzchni.

Kolory zasłon spawalniczych

Każda zasłona bez względu na kolor chroni przed promieniowaniem podczerwonym i ultrafioletowym w równym stopniu. Poziom filtracji wynosi zawsze 99,998%. Rożnica polega na filtracji światła widzialnego niebieskiego. Zasłony transparentne nie tłumią jaskrawych rozbłysków spawalniczych i nie umożliwiają obserwacji stanowiska spawalniczego podczas trwającego spawania. Każdy kolejny kolor ma mniejsza przezroczystość i zapewnia większy stopień komfortu dla obserwatora. Zasłony ciemnozielone, matowe mają tak niewielką przezroczystość, że widać przez nie zaledwie niewielki jasny punkt łuku spawalniczego.

Zasłony spawalnicze nie służą do obserwacji łuku spawalniczego! Do tego celu służą specjalistyczne maski i przyłbice spawalnicze.

Jaki kolor kotary do spawalni wybrać?

W jakim kolorze zasłona do spawalni?

Wybór koloru zasłony do spawalni uzależniony jest od jej zastosowania. Folie spawalnicze transparentne wykorzystuje się bardzo rzadko. Stosowane są w małych spawalniach, gdzie jest problem z doświetleniem pomieszczenia. Ponadto tam, gdzie jaskrawe rozbłyski nie będą przeszkadzały w pracy pozostałym pracownikom. Czerwone zasłony spawalnicze stosuje się na kotary wejściowe do boksów spawalniczych. Doskonale chronią a jednocześnie dają możliwość dostrzeżenia czy wewnątrz trwa proces spawalniczy. Zasłony brązowe i zielone służą do budowy ścian bocznych boksów. Ciemnozielone, matowe ściany spawalnicze stosuje się do odgradzania sąsiadujących stanowisk spawalniczych. Zapobiegają one wzajemnemu oślepianiu się spawaczy wykonujących prace w pobliżu siebie.