W jakich branżach używa się kurtyn PVC?

Kurtyny PCV stały się stałym elementem zakładów pracy. W zależności od miejsca zastosowania mogą się różnić. Standardową wersją są kurtyny PCV wykonane z transparentnego materiału i to ten rodzaj można spotkać najczęściej. Jednak w zależności od branży, stosuje się rozwiązania, które odpowiadają na specyficzne potrzeby danego przemysłu.

Kurtyny paskowe w bramach przeładunkowych centrum logistycznego

Zastosowanie kurtyn PCV w przemyśle spożywczym

Jeśli w danym miejscu pracy panują ujemne temperatury, kurtyna foliowa zamontowana w takiej przestrzeni może mieć lekko niebieskawy odcień. To cecha charakterystyczna kurtyny do chłodni typu polar, którą można zastosować nawet przy temperaturach sięgających -25 stopni Celsjusza. Do chłodni używa się modeli, które są najczęściej montowane w bramach czy drzwiach. Stosuje się je także jako przegrody PCV pomiędzy częścią chłodniczą a mroźniczą. Muszą posiadać atest, który zezwala na kontakt materiału z żywnością.

Wykorzystanie kurtyn PCV przez branżę metalurgiczną

Spawacz elektryczny oraz jego najbliższe otoczenie są bardzo narażeni na szkodliwe promieniowanie typu podczerwonego i ultrafioletowego. Aby ograniczyć ten kontakt, stosuje się kurtyny spawalnicze. Ich istnienie jest niezbędne przy organizacji takich miejsc pracy. Oprócz ochrony niektóre rodzaje takiej zabudowy pozwalają na sprawowanie kontroli nad pracownikiem. Istnieją także modele całkowicie nieprzeźroczyste, które służą do odgradzania miejsc pracy np. poprzez zatrzaski umożliwiające łączenie konstrukcji z inną. Tego rodzaju kurtyny przemysłowe są także przystosowane na wypadek wybuchu pożaru. Materiał jest trudnozapalny oraz samogasnący.

 

Kurtyny PCV używane w firmach logistycznych

Załadunek i rozładunek towarów to główne czynności, jakie odbywają się w dużych centrach logistycznych. Zastosowane tam kurtyny magazynowe nadają się zarówno do ruchu pracowników przemieszczających się pieszo, jak i osób przejeżdżających przez nie wózkiem paletowym. Bardzo często są to kurtyny przesuwne, które można całkowicie rozsunąć np. na czas wjazdu ładunków o dużej wysokości. Pełnią funkcję termoizolacyjną, co pozwala na utrzymanie właściwej temperatury np. w sezonie zimowym. Redukują także hałas, ich zamontowanie może obniżyć wartość decybeli o kilkadziesiąt jednostek.

W zależności od rodzaju zakładu pracy zastosowane zasłony paskowe mogą się różnić. Dzięki dopasowaniu parametrów do specyfiki danej branży zyskuje się gwarancję, że dobrane rozwiązanie jest najlepszym z możliwych wyborów. Część z modeli jest przeznaczona do samodzielnego montażu, dzięki zestawowi okuć i listwie grzebieniowej. Dzięki temu można szybko i bezproblemowo umieścić zasłonę w miejscu docelowym.