Przegrody spawalnicze

Czym są przegrody spawalnicze?

Przegrody spawalnicze to fizyczne przegrody tłumiące promieniowanie podczerwone i ultrafioletowe emitowane przez łuk spawalniczy. Przegrody spawalnicze wygradzają stanowisko pracy spawacza i mają za zadanie chronić otoczenie i osoby w nim pracujące przed szkodliwym promieniowaniem a także odpryskami spawalniczymi. Funkcję ochronną w przegrodach pełni ich wypełnienie, czyli folia PCV. Tworzywo (folia spawalnicza) występuje w kilku wersjach kolorystycznych a także w kilku wariantach grubości i oczywiście szerokości.

Przegrody spawalnicze tłumiące promieniowanie świetlne

Duże przegrody spawalnicze czyli ściany i kotary PCV

zasłony spawalnicze do przegród przeciwpromiennych

Przegrody spawalnicze z zasłon foliowych Kiner

Zasłony spawalnicze do wypełniania parawanów

Jednym z najbardziej praktycznych wypełnień przegród ochronnychzasłony spawalnicze z folii PCV o grubości zaledwie 0,4mm. Folia tłumi promieniowanie świetlne w 99.998% a także chroni przed odpryskami szlifierskimi i drobnymi cząstkami roztopionego metalu powstającymi podczas spawania łukowego. Materiał występuje w czterech wersjach kolorystycznych (ciemnozielonej, zielonej, brązowej a także czerwonej) o rożnym stopniu przezroczystości. W ofercie można spotkać się także z zasłonami transparentnymi, bezbarwnymi – są to zasłony chroniące przed odpryskami szlifierskimi i drobnymi odpryskami spawalniczymi. Nie filtrują one promieniowania IR ani UV.

Polecany na rynku producent przegród spawalniczych

W Polsce jednym z najprężniej rozwijających się producentów zasłon spawalniczych a przede wszystkim parawanów ochronnych jest firma Kiner. Atrakcyjne ceny i wysokiej jakości folie PCV używane przez producenta sprawiają, że przegrody spawalnicze Kiner coraz częściej pojawiają się w warsztatach spawalniczych i ślusarskich.

Folie jakimi wypełnia się przegrody spawalnicze

Wypełnienie przegród spawalniczych z lameli PCV

Lamele spawalnicze o szerokości 300mm i grubości 2mm to mocny i odporny mechanicznie materiał służący do wypełniania stelaży ekranów spawalniczych. Folia w postaci lameli doskonale nadaje się także do budowy kurtyn spawalniczych, które też są jedną z postaci przegród spawalniczych. Lamele dzięki specjalnym plastyfikatorom są trudnopalne, nie płoną tylko się topią. Dzięki czemu mogą nie tylko tłumić promieniowanie świetlne ale przede wszystkim skutecznie zatrzymują odpryski spawalnicze. Wypełnienie ekranu spawalniczego, kurtyny czy innej formy przegrody lamelami to jeden z najskuteczniejszych sposobów na ochronę otoczenia przed negatywnymi skutkami spawania łukowego.

Przegrody spawalnicze producent

Kurtyny i ekrany spawalnicze w najlepszych cenach. Ponadto okucia i stelaże do przegród spawalniczy. Dodatkowo w ofercie producenta znajdują się wypełnienia do parawanów przeciwpromiennych w postaci folii spawalniczych: lamele spawalnicze 300x2mm; pasy spawalnicze 570x1mm; arkusze spawalnicze 1400×0,4mm a także gotowe zasłony spawalnicze

Mobilna czy stacjonarna przegroda spawalnicza?

Stacjonarne przegrody spawalnicze

W zasadzie rozróżniamy dwa typy osłon spawalniczych. Pierwsze z nich to przegrody stacjonarne, które mogą mieć postać stelaża z rozpiętym materiałem przeciwpromiennym a także kurtyn spawalniczych przytwierdzonych do sufitu, nadproża, lub stalowego stelaża przytwierdzonego na stałe do konstrukcji budynku.

Stałe przegrody spawalnicze

Ekrany spawalnicze mobilne

Drugim rodzajem przegród są mobilne ekrany spawalnicze są to stalowe konstrukcje z przytwierdzonymi kołami umożliwiające ich łatwe przesuwanie. Dodatkowo ekrany mogą być wyposażone w ramiona boczne, które można składać co znacznie ułatwia transport.

Mobilne ekrany ochronne

Rodzaje folii spawalniczej do parawanów spawalniczych

Wypełnienie każdego rodzaju przegród mogą pełnić zarówno lamele 300x2mm, pasy spawalnicze o szerokości 570mm a także arkusze spawalnicze 1400mm i zasłony mocowane za pomocą metalowych haczyków. Bez względu na rodzaj wypełnienia a także stopień przezroczystości ochrona przeciwpromienna wynosi 99,998%

Folia spawalnicza

Z jakiej folii wykonać ściany spawalnicze zewnętrzne boksu?

Ściany zewnętrzne oraz wejściową do boksu można wykonać w zasadzie z każdej z czterech folii spawalniczych. Przy czym parawany spawalnicze z folii czerwonej zapewniają najlepsza widoczność tego co się dzieje wewnątrz stanowiska, przegrody z folii spawalniczej matowej praktycznie uniemożliwiają dostrzeżenie wnętrza po za momentami, w których łuk spawalniczy rozświetla wnętrze kabiny jaskrawym światłem niebieskim

Trudnopalne przegrody spawalnicze

Wygrodzenia pomiędzy stanowiskami z matowych przegród spawalniczych

Kabiny spawalnicze rozdzielane parawanami matowymi

Wygrodzenia spawalnicze pomiędzy stanowiskami spawalniczymi zalecamy wykonywać z folii spawalniczych, matowych w kolorze ciemnozielonym. Kabiny spawalnicze wygrodzone folią matową o niskim stopniu przezroczystości zapewniają przede wszystkim największy komfort pracy spawaczom pracującym na sąsiednich stanowiskach. Zapewniają izolację kabin przed jaskrawymi rozbłyskami światła niebieskiego.

Folia na przegrody spawalnicze o niskim stopniu przezroczystości

Materiały wypełniające występują w czterech wersjach kolorystycznych i każdy z nich ma inny poziom przezroczystości. Największą przejrzystość mają folie czerwone. Duża przezroczystość cechuje przegrody PCV z wypełnieniem w kolorze brązowym. Średnią przejrzystość mają pasy, lamele, arkusze a także zasłony zielone. Powyższe folie spawalnicze mają gładką i połyskującą powierzchnię. Czwarty kolor ciemnozielony oprócz najniższej przezroczystości wyróżnia matowa powierzchnia. To właśnie przegrody spawalnicze z wypełnieniem matowym najlepiej spełniają funkcję ścian pomiędzy boksami spawalniczymi.

Przegrody spawalnicze cena

Cena przegród spawalniczych stałych i mobilnych

Ekrany spawalnicze stałe są najmniejszymi i najtańszymi przegrodami ochronnymi ich ceny zaczynają się od około 400 złotych brutto i rosną proporcjonalnie do rozmiaru parawanu. Wypełnienie przegrody spawalniczej stanowi zazwyczaj folia arkuszowa o grubości 0,4mm. Znacznie większą cenę mają ekrany spawalnicze mobilne. Tu ze względu na grubsze tworzywo wypełniające, które zapewnia dodatkową ochronę przed odpryskami spawalniczymi.

Cena przegród spawalniczych w postaci zasłon i kurtyn

Zasłony spawalnicze występują w kilku podstawowych wersjach długości, ich szerokość zawsze wynosi 1400mm. Niska cena zasłon nie świadczy o zmniejszonej skuteczności. Zasłony spawalnicze pomimo niewielkiej grubości (0,4mm) zapewniają tłumienie promieniowania podczerwonego a także ultrafioletowego na poziomie 99,998%. Zgodnie z normą spawalniczą ISO 25980. Przegrody z kurtyn spawalniczych podobnie jak ekrany mobilne wypełniają lamele a także pasy spawalnicze o większej grubości, pozwalające na zatrzymywanie odprysków spawalniczych. Dlatego też ich cena jest nieco wyższa.

Stelaże do mobilnych przegród spawalniczych