Polichlorek winylu czyli z czego produkuje się pasy do przegród PCV

Można je spotkać w wielu firmach, specjalizujących się w różnorodnej działalności. Od branży logistycznej, centra ogrodnicze aż po produkcję spożywczą – wszędzie tam pracownicy korzystają z wygody, jaką dają przegrody paskowe na drzwi. W poniższym artykule zebrano kilka informacji na temat tworzywa, z jakiego są stworzone oraz zalet wynikających z ich zastosowania.

Atrakcyjna cena przegród paskowych

Korzyścią płynącą z zamontowania takiej ochrony są niewątpliwie niskie koszty. Kurtyna paskowa jest wykonana z PVC, czyli polichlorku winylu. Jest to materiał używany powszechnie, ponieważ jego produkcja jest tania. Bezpośrednio przekłada się to na niską cenę produktów wykonanych z tego tworzywa takich jak uszczelki, wykładziny podłogowe czy rury. Zakres zastosowania tego materiału jest tak szeroki, że trudno byłoby wyobrazić sobie funkcjonowanie branży budowlanej czy infrastruktury drogowej, bez zastosowania polichlorku winylu. Jednocześnie, jest to jeden z najlepiej przebadanych tworzyw sztucznych

Polichlorek winylu w pigułce

Badania nad tym materiałem rozpoczęły się jeszcze w XIX wieku. To w 1835 chlorek winylu został odkryty przez francuskiego chemika i fizyka Henriego Victora Regnaulta. Czterdzieści lat później niemiecki chemik Eugene Baumann zaobserwował, że pod wpływem działania światła chlorek winylu ulega polimeryzacji. To tych dwóch badaczy uważa się do dziś za odkrywców PVC. Ważną postacią jest także Fritz Klatte, który w 1913 zaobserwował i uzyskał patent na pozyskiwanie żywicy ze związków winylu. Choć początkowo nie było zbyt wielu chętnych na jego wykorzystanie, zmieniło się to po rozpoczęciu I wojny światowej. Niemcy szukali zamiennika kauczuku, więc w 1915 roku otwarto pierwsze laboratorium chemiczne produkujące polichlorek winylu. Choć zostało ono zamknięte, prace nad tym tworzywem sztucznym nadal trwały. Tak naprawdę w latach trzydziestych odkryto wszystkie te właściwości, które są cenione do dzisiaj. Intensywne badania były prowadzone w zakładach produkcyjnych na terenie Stanów Zjednoczonych oraz Niemiec. Jest to jedno z tworzyw, na które zapotrzebowanie rośnie każdego roku.

Szerokie zastosowanie tworzywa sztucznego sprawia, że wytwarza się z niego bardzo dużo komponentów dla wielu branż. Przykładowo, przegrody PCV wykonane z folii paskowej są wytrzymałe na działanie takich czynników jak chociażby skrajne temperatury. Sprawdzą się zarówno w chłodni, jak i na hali produkcyjnej. Nie rozedrze się i nie skaleczy nikogo, ponieważ posiada zaokrąglone krawędzie. Kontakt z przedmiotami wykonanymi z tego tworzywa jest bezpieczny, ponieważ jest to tworzywo, które zostało szeroko przebadane.