Folia spawalnicza

Wyświetlanie wszystkich wyników: 11

Do czego jest potrzebna folia spawalnicza?

Folia spawalnicza została zaprojektowana i wyprodukowana z myślą o ochronie osób, które nie biorą bezpośredniego udziału w procesie spawania. Przebywają one jednak w bezpośrednim sąsiedztwie stanowisk spawalniczych na których pracują spawacze z wykorzystaniem spawarek łukowych. Osób tych w przeciwieństwie do spawaczy nie wyposaża się w środki ochrony indywidualnej jak kombinezony, fartuchy, maski czy przyłbice spawalnicze. Dlatego też są one narażone na uszkodzenia wzroku i skóry w wyniku emisji promieniowania świetlnego przez łuk spawalniczy.

 

folia spawalnicza czerwona jako wypełnienie przegrody spawalniczej

Przed jakim promieniowaniem chroni folia spawalnicza?

Głównym zagrożeniem przed jakim chroni folia spawalnicza jest promieniowanie świetlne podczerwone IR a także ultrafioletowe UV. Dodatkowo przegrody spawalnicze z folii PCV tłumią jaskrawe rozbłyski świetlne, dzięki czemu chronią rogówkę i siatkówkę oka przed naświetleniem. Folia spawalnicza w postaci lameli PCV 300x2mm zatrzymuje dodatkowo rozżarzone odpryski spawalnicze i snopy iskier powstające podczas mechanicznej obróbki elementów metalowych. Przegrody PCV z lameli spawalniczych zapobiegają zatem poparzeniom będącym skutkiem bezpośredniego kontaktu skóry z odpryskami spawalniczym.

Jaki stopień ochrony zapewnia folia spawalnicza?

Folia PCV spawalnicza ogranicza rozprzestrzenianie się promieniowania widzialnego (niebieskiego) a także ultrafioletowego i podczerwonego. Materiał filtruje widmo promieniowania świetlnego w tym UVB i UVC na poziomie 99,998%. Z czego mniej niż 10% światła odbijane jest z powrotem w kierunku spawacza, pozostała część promieniowania pochłaniana jest przez folię spawalniczą. I nie ma tutaj znaczenia jej grubość, czy kolor – każda folia spawalnicza czy to pod postacią zasłon, arkuszy, pasów a także lameli zapewnia jednakowo wysoki poziom ochrony.

Stopnie przejrzystości folii spawalniczej

Folie spawalnicze są częściowo przezroczyste ze względów bezpieczeństwa. Przejrzystości materiału umożliwia obserwację spawacza podczas pracy na osłoniętym stanowisku spawalniczym. Dzięki temu w przypadku nagłych zdarzeń losowych możliwa jest  niezwłoczna reakcja pracowników na zaistniałą sytuację awaryjną. Bez wątpienia należą do nich: pożar, utrata przytomności czy inny wypadek przy pracy – przygniecenie, poparzenie, uderzenie itp. Dodatkowo, osoby przebywające poza stanowiskiem spawalniczym mogą zobaczyć przez folię, że odbywa się spawanie. Zaznaczyć należy jednak stanowczo, że przegrody foliowe nie służą do ciągłej obserwacji łuku spawalniczego. Do tego celu służą specjalistyczne maski a także przyłbice spawalnicze.

Cztery kolory w jakich występuje folia spawalnicza

Folie spawalnicze występują zasadniczo w czterech wariantach kolorystycznych z których każdy oznacza inny stopień przezroczystości materiału. Niezależnie od stopnia przezroczystości, każdy rodzaj materiału zapewnia ochronę przed promieniowaniem IR a także UV.

  • czerwona – najbardziej przezroczysta. Umożliwia bardzo dobrą obserwację wnętrza boksu spawalniczego,
  • brązowa – mniej transparentna niż folia czerwona a jednocześnie bardziej niż zielona błyszcząca. Obserwacja spawacza na poziomie porównywalnym z folią czerwoną,
  • zielona – ostatnia z folii błyszczących o przezroczystości mniejszej niż folie spawalnicze czerwone i brązowe. Umożliwia obserwację wnętrza stanowiska spawalniczego w stopniu dostatecznym, za to lepiej tłumi jaskrawe rozbłyski łuku spawalniczego,
  • ciemnozielona – po pierwsze ma matową powierzchnię, po drugie ma najmniejsza przezroczystość ze wszystkich folii spawalniczych. Obserwacja wnętrza boksu możliwa jest tylko podczas rozświetlania go przez jaskrawe światło łuku spawalniczego.

 

Kolory osłon spawalniczych