Osłony spawalnicze

Wyświetlanie 1–30 z 44 wyników

Do czego służą osłony spawalnicze?

Spawanie to proces fizyczny polegający trwałym łączeniu materiałów metalowych poprzez ich nagrzanie. W wyniku ogrzania następuje stopienie materiału w miejscu połączenia. Źródłem ciepła w tym procesie jest łuk spawalniczy, który generuje nie tylko wysoką temperaturę. Niestety emituje także szkodliwe dla zdrowia opary oraz promieniowanie świetlne. Jak zatem chronić otoczenie w którym pracuje spawacz przed promieniowaniem? Jednym z bardziej skutecznych sposobów są osłony spawalnicze, które odgradzają stanowiska spawalnicze od otoczenia. Chronią tym samym osoby niewyposażone w indywidualną odzież ochronną przed promieniowaniem podczerwonym i ultrafioletowym szkodliwych dla skóry a także narządu wzroku.

Przed czym dokładnie służą osłony spawalnicze?

Osłony spawalnicze wykonane z grubych, foliowych lameli, cienkich arkuszy i pasów o grubości 1 mm filtrują 99,998% promieniowania ultrafioletowego UV a także podczerwonego IR. Tłumią ponadto oślepiające rozbłyski świetlne emitowane przez łuk spawalniczy chroniąc przed poparzeniem siatkówki i rogówki oka. Lamele dodatkowo zatrzymują rozżarzone odpryski spawalnicze i iskry, które w kontakcie ze skórą wywołują głębokie i bolesne poparzenia. Osłony spawalnicze zatrzymują także snopy iskier jakie towarzyszą procesom szlifierskim są zatem nie tylko przydatne na stanowiskach spawalniczych ale i tak gdzie poddaje się obróbce mechanicznej elementy metalowe. Kolejnym zagrożeniem jakie powstrzymują osłony spawalnicze jest ogień. Lamele spawalnicze w osłonach PCV wykonane są ze specjalnych plastyfikatorów zapewniających im nie tylko elastyczność ale także niepalność. Osłona spawalnicza nie płonie. Materiał wypełniający przegrody spawalnicze bez względu na to czy mówimy o zasłonach, arkuszach, lamelach czy pasach, pod wpływem ognia topi się ale nie kapie płonącymi kroplami a dodatkowo po ustaniu oddziaływania płomienia gaśnie samoczynnie.

Jaki kolor mogą mieć osłony spawalnicze?

Każdy z czterech kolorów jakie mają osłony spawalnicze oznacza inny stopień przezroczystości przegrody i pozwala na optymalną osłonę stanowiska pracy spawacza w zależności od potrzeb.  Przegrody PCV pomiędzy sąsiadującymi ze sobą boksami spawalniczymi należy oddzielać materiałem ciemnozielonym. Zapewnia on spawaczom optymalny komfort pracy i zapobiegają wzajemnemu oślepianiu się łukiem spawalniczym. Kurtyny paskowe z folii spawalniczej o brawie zielonej i brązowej idealnie nadają się na zewnętrzne przegrody spawalnicze. Osłony w tych dwóch kolorach zapewniają najwyższy poziom ochrony przed promieniowaniem UV a także IR. Dodatkowo w optymalnym stopniu chronią przed rozbłyskami spawalniczymi. Natomiast czerwone wygrodzenia spawalnicze wykorzystuje się do budowy przegród wejściowych. Podobnie jak inne wersje kolorystyczne gwarantują niemalże 100% osłonę przed niewidzialnym promieniowaniem świetlnym. Jednak zdecydowanie zapewniają najlepszą widoczność wnętrza boksu spawalniczego. Dzięki temu wchodząc na stanowisko spawalnicze możemy zaobserwować czy aktualnie trwa spawanie a także czy nie zagraża nam inne niebezpieczeństwo.